Tuky sú dôležitým makronutrientom, ktorý zohráva zásadnú úlohu v našom zdraví. Napriek ich vyššiemu kalorickému obsahu sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov, tvorbe hormónov a chránia vnútorné orgány. Je však dôležité vedieť, aké tuky konzumovať a v akom množstve.
Ako môžeme pracovať na imunite a ako ju podporiť?

Imunitný systém je naším ochranným štítom proti vírusom, baktériám a iným škodlivým vplyvom. Jeho sila a odolnosť však nezávisia len od genetiky, ale najmä od našich každodenných návykov. Ak chceme mať silnú imunitu, musíme sa o ňu starať komplexne – od výživy cez pohyb až po zvládanie stresu. Ako na to?
Zdravé črevá - základ silnej imunity
Až 70 % imunitných buniek sídli v črevách, kde spolupracujú s črevnými baktériami. Čím pestrejší a zdravší je náš črevný mikrobióm, tým lepšie reaguje na infekcie a zápaly. Podporiť ho môžeme:
Fermentovanými potravinami (kyslá kapusta, kefír, kimchi, jogurt)
Potravinami bohatými na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné produkty)
Prebiotikami, ktoré vyživujú dobré baktérie (cesnak, cibuľa, pór, čakanka)
Kvalitná strava plná živín
Strava bohatá na dôležité vitamíny a minerály je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. Zamerajme sa na:
Vitamín D – pomáha regulovať imunitnú odpoveď (slnečné svetlo, ryby, vajcia, huby)
Vitamín C – podporuje tvorbu bielych krviniek (citrusy, paprika, kivi, brokolica)
Zinok – znižuje dĺžku trvania infekcií (tekvicové semienka, orechy, mäso, strukoviny)
Omega-3 mastné kyseliny – tlmia zápalové procesy (losos, ľanové semienka, vlašské orechy)
Pohyb ako posilňovač imunity

Pravidelná fyzická aktivita pomáha imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti infekciám. Nemusíme podávať vrcholové výkony – stačí:
Rýchla chôdza, beh alebo plávanie aspoň 30 minút denne
Silový tréning niekoľkokrát do týždňa
Cvičenie na čerstvom vzduchu, ktoré okrem pohybu podporí aj mentálnu pohodu
Regenerácia a kvalitný spánok
Počas spánku sa telo opravuje a vytvára imunitné bunky. Ak pravidelne spíme menej ako 7 hodín, oslabujeme svoju schopnosť bojovať s infekciami. Na dobrý spánok pomáha:
Chodiť spať a vstávať v rovnakom čase
Vyhýbať sa modrému svetlu (mobil, TV) pred spaním
Vytvoriť si príjemné prostredie na spánok (ticho, tma, správna teplota)
Stres ako nepriateľ imunity
Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý oslabuje imunitnú odpoveď. Preto je dôležité:
Praktizovať techniky relaxácie (hlboké dýchanie, meditácia, joga)
Tráviť čas v prírode a s blízkymi
Obmedziť príjem negatívnych správ a sociálnych sietí
Hydratácia a pravidelný pobyt vonku
Voda je kľúčová pre správnu cirkuláciu krvi a odplavovanie toxínov. Denne by sme mali vypiť aspoň 2 – 3 litre vody. Pobyt na čerstvom vzduchu zase pomáha okysličiť organizmus a prispieva k tvorbe vitamínu D.
Imunita ako odraz životného štýlu
Podpora imunity nie je o jednom zázračnom doplnku alebo jedle, ale o celkovom životnom štýle. Kvalitná strava, pravidelný pohyb, spánok a zvládanie stresu sú základné piliere silného imunitného systému. Keď sa o svoje telo staráme, ono sa nám odvďačí zdravím a vitalitou.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Bielkoviny patria medzi najdôležitejšie makronutrienty, ktoré telo potrebuje na rast, obnovu a správne fungovanie. Sú základným stavebným prvkom svalov, orgánov, enzýmov a hormónov. Bez dostatočného príjmu bielkovín by telo nemohlo efektívne regenerovať tkanivá, udržiavať silný imunitný systém a optimalizovať výkon.
Makronutrienty sú hlavné živiny, ktoré telo potrebuje vo veľkých množstvách na správne fungovanie. Zabezpečujú energiu, podporujú rast, regeneráciu a celkovú vitalitu organizmu. Poznáme štyri hlavné makronutrienty: bielkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu. Každý z nich má špecifickú úlohu, ktorá prispieva k udržiavaniu zdravia a fyzickej výkonnosti.
Ako pôsobí stres na telo?
Takmer každý deň sa stretávam pri svojej práci s tým ako stres dokáže ovplyvňovať naše telo. Často si ho však ani neuvedomujeme. Napätie, ktoré v tele vzniká, môže byť tak jemné, že ho jednoducho ignorujeme. No aj mierne, dlhodobé napätie svalov má svoj vplyv na celkové zdravie. Psychický stres sa premieta do nášho tela, ovplyvňuje svalový tonus a...
Mikrobiom čriev, zložený z miliárd mikroorganizmov, hrá kľúčovú úlohu nielen v trávení, ale aj v celkovom zdraví človeka a jeho dlhovekosti. Jeho vplyv na imunitu a celkový stav organizmu je významný a zaslúži si bližšiu pozornosť.
Biohacking sa môže zdať ako moderný trend, no v skutočnosti ide o premyslené využívanie malých zmien v životnom štýle, ktoré majú výrazný vplyv na fyzickú aj mentálnu pohodu. Nie je potrebné dramaticky meniť život, stačí upraviť niektoré návyky a výsledky sa dostavia.
Longevity - Dlhovekosť.
Dlhý život nestačí. Podstatné je, aby bol plnohodnotný, energický a bez zbytočných zdravotných obmedzení. V súčasnosti sa veda zaoberá tým, ako dosiahnuť nielen vysoký vek, ale aj maximálnu vitalitu. Aké sú teda hlavné faktory dlhovekosti? Aký je kľúč k dlhému a kvalitnému životu?
Imunitný systém je naším ochranným štítom proti vírusom, baktériám a iným škodlivým vplyvom. Jeho sila a odolnosť však nezávisia len od genetiky, ale najmä od našich každodenných návykov. Ak chceme mať silnú imunitu, musíme sa o ňu starať komplexne – od výživy cez pohyb až po zvládanie stresu. Ako na to?
Zápal nosohltanu je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje horné dýchacie cesty a spôsobuje nepríjemné príznaky ako škriabanie v hrdle, nádchu či mierne zvýšenú teplotu. Hoci ide väčšinou o vírusovú infekciu, v niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj bakteriálna zložka. Ako teda rozlíšiť príčinu, zvoliť správnu liečbu a zároveň neohroziť svoje...
Chcete zdieľať?