Ako môžeme pracovať na imunite a ako ju podporiť? 

01.03.2025

Imunitný systém je naším ochranným štítom proti vírusom, baktériám a iným škodlivým vplyvom. Jeho sila a odolnosť však nezávisia len od genetiky, ale najmä od našich každodenných návykov. Ak chceme mať silnú imunitu, musíme sa o ňu starať komplexne – od výživy cez pohyb až po zvládanie stresu. Ako na to?

Zdravé črevá - základ silnej imunity

Až 70 % imunitných buniek sídli v črevách, kde spolupracujú s črevnými baktériami. Čím pestrejší a zdravší je náš črevný mikrobióm, tým lepšie reaguje na infekcie a zápaly. Podporiť ho môžeme:

  • Fermentovanými potravinami (kyslá kapusta, kefír, kimchi, jogurt)

  • Potravinami bohatými na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné produkty)

  • Prebiotikami, ktoré vyživujú dobré baktérie (cesnak, cibuľa, pór, čakanka)


Kvalitná strava plná živín

Strava bohatá na dôležité vitamíny a minerály je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. Zamerajme sa na:

  • Vitamín D – pomáha regulovať imunitnú odpoveď (slnečné svetlo, ryby, vajcia, huby)

  • Vitamín C – podporuje tvorbu bielych krviniek (citrusy, paprika, kivi, brokolica)

  • Zinok – znižuje dĺžku trvania infekcií (tekvicové semienka, orechy, mäso, strukoviny)

  • Omega-3 mastné kyseliny – tlmia zápalové procesy (losos, ľanové semienka, vlašské orechy)


Pohyb ako posilňovač imunity

Pravidelná fyzická aktivita pomáha imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti infekciám. Nemusíme podávať vrcholové výkony – stačí:

  • Rýchla chôdza, beh alebo plávanie aspoň 30 minút denne

  • Silový tréning niekoľkokrát do týždňa

  • Cvičenie na čerstvom vzduchu, ktoré okrem pohybu podporí aj mentálnu pohodu


Regenerácia a kvalitný spánok

Počas spánku sa telo opravuje a vytvára imunitné bunky. Ak pravidelne spíme menej ako 7 hodín, oslabujeme svoju schopnosť bojovať s infekciami. Na dobrý spánok pomáha:

  • Chodiť spať a vstávať v rovnakom čase

  • Vyhýbať sa modrému svetlu (mobil, TV) pred spaním

  • Vytvoriť si príjemné prostredie na spánok (ticho, tma, správna teplota)


Stres ako nepriateľ imunity

Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý oslabuje imunitnú odpoveď. Preto je dôležité:

  • Praktizovať techniky relaxácie (hlboké dýchanie, meditácia, joga)

  • Tráviť čas v prírode a s blízkymi

  • Obmedziť príjem negatívnych správ a sociálnych sietí


Hydratácia a pravidelný pobyt vonku

Voda je kľúčová pre správnu cirkuláciu krvi a odplavovanie toxínov. Denne by sme mali vypiť aspoň 2 – 3 litre vody. Pobyt na čerstvom vzduchu zase pomáha okysličiť organizmus a prispieva k tvorbe vitamínu D.


Imunita ako odraz životného štýlu

Podpora imunity nie je o jednom zázračnom doplnku alebo jedle, ale o celkovom životnom štýle. Kvalitná strava, pravidelný pohyb, spánok a zvládanie stresu sú základné piliere silného imunitného systému. Keď sa o svoje telo staráme, ono sa nám odvďačí zdravím a vitalitou.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?