Tipy na uvoľňujúce cvičenia. 

28.08.2018

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje.  V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre  seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť  veľmi nechce. Preto vám chcem prezradiť moje tipy ako sa rýchlo a efektívne uvoľniť aj v práci. Oddýchnete si od projektu či inej zaujímavej pracovnej činnosti a na okamih si všimnite aj svoju telesnú schránku. 

Na chvíľku sa zastaviť

Cvičenie sa dá praktizovať samozrejme aj mimo práce a vlastne kdekoľvek, kde budete pociťovať svalové napätie v tele. Skúste sa na chvíľku zastaviť a precvičiť si svaly. Nezaberie vám veľa času a pomôže vám cítiť sa opäť o čosi komfortnejšie. Poďme si predstaviť konkrétne cviky.


Uvoľnenie ramien: Tento cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji. Ruky si dajte vedľa tela a uvoľnite si ramená krúživým pohybom smerom dopredu 10 krát a potom smerom dozadu taktiež 10 krát. Najprv jedno rameno, potom druhé a nakoniec spolu. Tiež 10 krát.

Uvoľnenie šije a lopatiek: Tento cvik sa lepšie prevádza v stoji. Vystreté ruky si dajte za chrbát, dlaňami k sebe. Stojte vzpriamený no uvoľnený. Lopatky pritlačte čo najviac k sebe a zopnuté ruky sa snažte dvíhať hore, pričom sa nepredkláňajte. Hlavu môžete mať rovno alebo ju veľmi pomaly môžete tlačiť smerom k hrudníku. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Zároveň si tým rozhýbete aj šiju. Opäť môžete dvíhať ruky a hlavu mierne tlačiť na ľavú a pravú stranu. 

Uvoľnenie lopatiek v sede: Sadnite si na stoličku, pričom máte chrbát vzpriamený. Dlane položte na seba, na sedadlo stoličky medzi nohy. Zatlačte dlaňami do stoličky najprv jednou rukou a zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Potom si prestriedajte ruky a zatlačte do sedadla druhou rukou a taktiež zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Striedajte si takto ruky a o pakujte viac krát. Mali by ste cítiť, ako sa vám dvíhajú a uvoľňujú lopatky. 

Drepy: Postavte sa tak, aby ste chodidlá mali približne na úrovni šírky ramien. Ruky predpažte pred seba. Pomaly môžete ísť dole do drepu a potom späť hore. Dôležité je aby ste to robili čo najpomalšie. Cvik opakujte 10 krát.

Uvoľnenie krížovej oblasti: Tento cvik sa vykonáva v stoji. Stojíte na jednej nohe a druhá je zdvihnutá tesne nad zemou. Nohou čo je tesne nad zemou urobíte veľký kruh tak, aby ste cítili hraničné polohy do ktorých vás svaly pustia. Najprv smerom dopredu 5 krát. Potom prestriedajte tým istým spôsobom druhú nohu. V ďalšom opakovaní si môžete smer otáčania zmeniť a krúžiť smerom dozadu. Ak máte zo začiatku problém so stabilitou, môžete sa rukou pridržať pevného predmetu alebo steny. 

Uvoľnenie strečing sedacích svalov: Tento cvik sa vykoná v sede. Sadnite si na stoličku a jednu nohu si preložte cez koleno tak, že pri kolene budete ma členok druhej nohy. Jednou rukou si chyťte za chodidlo a druhou za koleno. Teraz sa pomaly predkloňte tvárou ku kolenu nohy, ktorá je na zemi. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Ten istý postup praktizujte aj s druhou nohou. Opakujte podľa potreby. 


Získali ste o čosi viacej energie?

Snáď sa vám podarilo uvoľniť si telo aspoň na chvíľu a získali ste o čosi viacej energie pre zvyšok vášho dňa.  Ak aj po cvičení cítite, že telo potrebuje podstatne viacej uvoľnenia, rád vás uvidím u mňa v salóne a pozriem sa vám na problémové partie. Budete sa cítiť uvoľnene, pružne a spokojne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Niektoré situácie v živote nás držia v očakávaní. Veríme, že sa niečo zmení, že niekto pochopí, že veci naberú iný smer. Táto nádej nás však niekedy môže zavádzať – nie preto, že by bola zlá, ale preto, že ju vkladáme tam, kde realita hovorí jasne: nič sa nemení. Ako sa naučiť nepodliehať falošným očakávaniam a namiesto toho sa...

Glykogén zohráva v tele kľúčovú úlohu ako rýchly zdroj energie, ktorý je zásadne dôležitý najmä pri intenzívnych fyzických aktivitách. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa glykogén ukladá a obnovuje, ako sa telo adaptuje na pravidelný tréning a prečo nie je možné tuky priamo premieňať na glykogén počas cvičenia.

Život je plný nepredvídateľných momentov, ktoré nás často prekvapia. Každý deň nás obdarí novými náhodami – niektoré príjemné, iné možno nečakané. Avšak práve v týchto náhodách sa skrýva krása života. Keď sa naučíme nechať sa viesť prirodzeným tokom, objavujeme harmóniu medzi tým, čo nemôžeme ovplyvniť, a tým, kde máme moc konať.

Či už chcete dosiahnuť lepšiu kondíciu, úspech v práci alebo osobný rast, pravdepodobne ste sa stretli s otázkou, či sa spoliehať viac na motiváciu alebo na rutinu. Motivácia vás dokáže nakopnúť a dodať energiu, ale často rýchlo vyprchá. Naopak, rutina môže pôsobiť monotónne, no práve vďaka nej sa dosahujú dlhodobé výsledky. Ktorý prístup je...

Čo sa skrýva za touto vetou? Masáž nie je len o relaxe. Je to kľúcová súčasť regenerácie, prevencie a celkovej pohody tela aj mysle. V dnešnom rýchlom svete, kde stres, sedavé zamestnanie a fyzická záťaž prispievajú k napätiu v tele, masáž pomáha uvoľniť svaly, podporiť krvý obeh a zlepšiť celkovú kvalitu života.

Každý klient, ktorý ku mne príde, má svoj vlastný dôvod. Niekoho trápi bolesť chrbta, iný sa snaží zbaviť napätia v šiji alebo rieši problémy so spánkom. Práve skúsenosti mojich klientov sú pre mňa najlepšou odozvou, ktorá mi ukazuje, že moja práca má zmysel.

Glykogén je zásobná forma glukózy v tele, ktorá sa ukladá vo svaloch a v pečeni. Počas intenzívneho tréningu sa jeho zásoby postupne vyčerpávajú, a preto je dôležité zabezpečiť ich obnovu. Ak neplánujete ďalší tréning v krátkom čase, postačí bežná strava bohatá na sacharidy v priebehu 24 hodín. No ak chcete byť pripravený na ďalší výkon čo najskôr,...

Väčšina doplnkov výživy sľubuje zázraky, no pravda je, že ak máte vyváženú stravu, väčšinu z nich vôbec nepotrebujete. Napriek tomu existujú látky, ktoré mnohým ľuďom chýbajú bez toho, aby si to uvedomovali. Vitamín D a omega-3 patria medzi výnimky – ich nedostatok môže mať výrazný vplyv na zdravie a doplniť ich môže byť jednoduchý krok k lepšej...


Chcete zdieľať?