Tajomstvo lásky, ktoré zmení váš pohľad na vzťahy.

09.03.2025

Láska je jedným z najsilnejších pocitov, ktoré môžeme v živote zažiť. Často ju vnímame ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde je dôležitá vzájomnosť. No skutočná láska, taká, ktorá nás napĺňa a dáva životu hĺbku, nie je len o tom, aby bola opätovaná. Je to predovšetkým vnútorný stav, ktorý môžeme cítiť bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Energia lásky prichádza zvnútra

Keď milujeme niekoho, tento pocit vychádza z nás. Nie je to len reakcia na to, že nás niekto miluje, ale autentická emócia, ktorá má silu meniť naše vnímanie sveta. Tento stav ovplyvňuje nielen našu psychiku, ale aj telo – láska vyvoláva uvoľňovanie neurotransmiterov ako oxytocín a dopamín, ktoré spôsobujú pocit šťastia, pohody a spojenia. V tomto zmysle je láska viac než len medziľudská interakcia; je to energia, ktorú si nosíme v sebe.


Opätovaná láska verzus komfort

Na druhej strane, keď nás niekto miluje, je to príjemné a môže nám to dodávať pocit istoty či komfortu. No ak tento cit neopätujeme, zostáva to len vonkajším faktorom, ktorý síce môže hladkať naše ego, ale nenaplní nás zvnútra. Ak by sme lásku vnímali len ako niečo podmienené – "milujem ťa, ak ma budeš milovať tiež" – znamenalo by to, že je to výmena, určitý druh obchodu. Pravá láska je však bezpodmienečná a jej sila spočíva v tom, že dokážeme milovať bez očakávania.


Sloboda v láske

To, koho milujeme, určuje, kým sme. Láska, ktorú cítime, je našou vlastnou energiou, naším vnútorným svetlom. Ak by sme neustále vyžadovali jej opätovanie, znamenalo by to, že ju podmieňujeme a viažeme na vonkajšie faktory. Keď však lásku vnímame ako niečo, čo môžeme cítiť nezávisle od reakcie druhej strany, stávame sa slobodnými. A práve v tejto slobode sa skrýva jej skutočná sila.

Sme tým, koho milujeme, a nie tým, kto miluje nás. 

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?