Zápal nosohltanu je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje horné dýchacie cesty a spôsobuje nepríjemné príznaky ako škriabanie v hrdle, nádchu či mierne zvýšenú teplotu. Hoci ide väčšinou o vírusovú infekciu, v niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj bakteriálna zložka. Ako teda rozlíšiť príčinu, zvoliť správnu liečbu a zároveň neohroziť svoje...
"Seklo ma". Čo mám robiť?
Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou. A nastane obávané. "Au. Seklo ma!"
Prečo ma seklo?

Naše svaly sa len tak ľahko neunavia, ale pri dlhodobej fyzickej alebo psychickej záťaži sa jednoducho stáva. Preto, keď sa snažíme zvládať fyzické, alebo psychické situácie nad naše limity, telo sa prirodzene bráni obranným stiahnutím svalov. Čím dlhšie a intenzívnejšie vystavujeme svoje telo monotónnej a stereotypnej záťaži, tým rýchlejšie sa unaví. Je veľmi podstatné, aby sme telo zaťažovali pozvoľna, pravidelne a častejšie menili spektrum činností, ktoré nás nútia zaťažovať svaly rôznymi smermi.
Nie len fyzická ale aj psychická záťaž
Nie len fyzická záťaž dáva zabrať nášmu telu, ale aj psychická. Pod vplyvom akéhokoľvek stresu, či už pracovného, alebo súkromného, podvedome sťahujeme svaly, čím sa vytvorí síce slabšie, ale o to dlhodobejšie svalové napätie. Je dobré počas práce, či len tak v priebehu dňa, skontrolovať, či nie sme príliš napnutí.
PREVENCIA
Seknutie
"Seknutie" je vlastne už obranný systém nášho tela, kedy už ďalej nevie zvládať záťaž, ktorú naň kladieme. Bráni sa kŕčovitým stiahnutím. Hovorí nám, že myseľ by možno chcela pokračovať v činnosti, ale telo to nezvláda. Nezvláda to z rôznych príčin. Jednou z nich je aj nedostatočný alebo neadekvátny relax k záťaži či stresu.
Často máme pocit, že máme cviknutý nerv, vyskočenú platničku a podobne. Ale na funkčnosť svalov sa pri tom takmer zabudne. Prvá pozornosť, ktorú by ste mohli pri seknutí venovať svojmu telu, patrí uvoľneniu svalov. Po väčšine sú práve stuhnuté svaly príčinou nášho nekomfortného stavu. Je teda vhodné najprv navštíiť masážny salón. Ak sa ani po niekoľkých masážach stav nezlepšuje je čas ísť k lekárovi. Samozrejme lekára treba navštíviť aj pri mimoriadne akútnych stavoch. Ak vám pomôže už prvá masáž, idete správnou cestou.
Ako riešiť seknutie?
Najlepšie je okamžitý kľudový režim a veľmi opatrné manipulovanie s postihnutou časťou tela. Prišiel čas venovať sa svojmu telu. Ideálne je, keď nájdete dobrého maséra, ktorý vám pomôže zmierniť alebo úplne odstrániť nežiadúci stav. Neodborná a hrubá masáž môže váš stav aj zhoršiť. Telo takú neodbornú masáž berie ako ďalší "útok" teda aktivitu, ktorá ho chce opäť zaťažiť. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa masáž prevádzala odborne, postupne s citom a hlavne v súlade s úplným uvoľnením celého tela, vrátane psychiky.
Počas "seknutia" sval akoby pulzuje niekoľko hodín či dní. Preto je dôležité počúvať naše telo a dopriať mu kľudový režim. Liečivé domáce či uvoľňovacie maste sú možno účinné, ale podstatne viac si pomôžete rozpracovaním svalov. Nie je až tak dôležité čím sa natriete, ale ako masáž prevediete. Ako doplnok po masáži pre lepší pocit sú hojivé maste fajn. Hlavne tie maste, ktoré sú skutočne protizápalové a majú prípadne analgetické účinky. Kupujte si ich v overených lekárňach kde produkty podliehajú väčšej kontrole účinných látok. Analgetikum vám pomôže uľaviť hlavne psychicky aby ste si stále seknutý sval nenaťahovali a nechali ho v kľude odpočívať.
Ako predísť seknutiu?
Vyhnúť sa seknutiu nie je jednoduché. Museli by sme byť takmer vždy vo výbornej fyzickej či psychickej forme. Ale čo môžeme pre seba urobiť je zmierniť intenzitu stuhnutia. Preto je doležitý aktívny všestranný pohyb. Pri takomto pohybe je podstatné, aby sa intenzita záťaže stupňovala pozvoľna. Radšej menej ako viacej. A keď zistíte, ako vaše telo zareagovalo na záťaž, môžete si pridať o čosi viacej. Tak predídete zbytočnému preťaženiu a strate motivácie. Samozrejme u športovcov je to iné. Oni vyslovene balansujú na hrane výkonu a regenerácie. Sami si nájdite intenzitu napredovania, ktorú vaše telo dokáže zvládnuť. Dôležitý je aj adekvátny relax k vašej aktivite. Doprajte si teda preventívne masáž, strečing, jógu, pilates, či iné uvoľňovacie techniky pre svoje telo. Udržíte sa tak dlhšie v uvoľnenej forme.
Efektívne uvoľnenie
Každý sme si prešli týmto stavom a tak pravdepodobne viete o čom píšem. Možno vám pomohlo pochopiť čo vám chce telo povedať. Keď si naše telo nebudeme všímať, vypýta si pozornosť aj týmto spôsobom. Jedna z najlepších a najzdravších foriem uvoľnenia svalov je aj uvoľňujúca masáž u dobrého maséra. Takmer 90% stuhnutých svalov sa dá spoločne efektívne uvoľniť. Potom nasleduje ďalej vaša obľúbená forma cvičenia a samozrejme k tomu psychický relax. Výsledkom príjemného relaxu a pozvoľného cvičenia bude náš svet o čosi krajší.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.
Hľadala riešenie, ktoré by...
Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.
Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?
Masáž na zlepšenie nálady?
Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.
"Seklo ma". Čo mám robiť?
Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....
Inšpirácie pre krajší život
Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.
Chcete zdieľať?