Ako efektívne obnoviť glykogén po tréningu?

15.03.2025

Glykogén je zásobná forma glukózy v tele, ktorá sa ukladá vo svaloch a v pečeni. Počas intenzívneho tréningu sa jeho zásoby postupne vyčerpávajú, a preto je dôležité zabezpečiť ich obnovu. Ak neplánujete ďalší tréning v krátkom čase, postačí bežná strava bohatá na sacharidy v priebehu 24 hodín. No ak chcete byť pripravený na ďalší výkon čo najskôr, rýchle doplnenie glykogénu je kľúčové.

Prečo je dôležité doplniť glykogén hneď po tréningu?

Výskumy ukazujú, že syntéza glykogénu je najintenzívnejšia v prvých dvoch hodinách po cvičení. Ak telo dostane sacharidy ihneď po tréningu, glykogén sa ukladá rýchlejšie v porovnaní s neskorším príjmom. Tento proces sa nazýva resyntéza glykogénu a môže viesť k efektívnejšej regenerácii, ba dokonca k superkompenzácii – teda k zvýšeniu zásob glykogénu nad pôvodnú úroveň.

Ako funguje ukladanie glukózy do svalov?

Transport glukózy do svalových buniek zabezpečuje prenášač GLUT4. Tento mechanizmus je aktivovaný dvoma faktormi – inzulínom a samotným cvičením. Po tréningu svalová kontrakcia stimuluje presun GLUT4 na membránu bunky, čím umožňuje efektívnejší transport glukózy do svalov. Tento proces je však časovo obmedzený – keď hladina inzulínu klesne a telo prejde do pokojového režimu, transportéry sa vrátia späť a vstup glukózy do buniek sa spomalí.

Najlepšia stratégia na obnovu glykogénu

Ak chcete maximalizovať obnovu glykogénu a podporiť regeneráciu, prijmite sacharidy čo najskôr po tréningu. Ideálna je kombinácia rýchlo vstrebateľných sacharidov (napr. ovocie, med, ryža, maltodextrín, športové nápoje) spolu s bielkovinami, ktoré podporia obnovu svalov. Takto dokážete nielen doplniť energetické zásoby, ale aj pripraviť telo na ďalší náročný tréning.

Ak premýšľate nad vhodnými doplnkami, maltodextrín je môj tip. Pri objednávke cez tento odkaz môžete použiť kód MLQS-RH

Keď viete, ako doplniť energiu správne, váš výkon pôjde stále nahor.


NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?