Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.
Hľadala riešenie, ktoré by...
Tuky: Nenahraditeľná súčasť výživy

Tuky sú dôležitým makronutrientom, ktorý zohráva zásadnú úlohu v našom zdraví. Napriek ich vyššiemu kalorickému obsahu sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov, tvorbe hormónov a chránia vnútorné orgány. Je však dôležité vedieť, aké tuky konzumovať a v akom množstve.
Prečo sú tuky dôležité?
Tuky slúžia ako koncentrovaný zdroj energie a poskytujú 9 kcal na gram. Podieľajú sa na tvorbe bunkových membrán a pomáhajú pri regulácii telesnej teploty. Taktiež ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a podporujú zdravie mozgu.
Zdravé tuky a ich zdroje

Nie všetky tuky sú škodlivé. Kvalitné tuky by mali byť súčasťou vyváženej stravy, pričom ich hlavné zdroje zahŕňajú:
Nenasýtené tuky: nachádzajú sa v orechoch, semenách, avokáde a olivovom oleji.
Omega-3 mastné kyseliny: dôležité pre mozgovú činnosť a zdravie srdca, nájdeme ich v mastných rybách (losos, sardinky, makrela) a ľanových semienkach.
Nástrahy skrytých tukov
Niektoré tuky sa nachádzajú aj v potravinách, kde by sme ich nečakali. Medzi skryté zdroje patria:
Pekárenské výrobky (keksíky, croissanty)
Instantné polievky a omáčky
Niektoré rastlinné nátierky a margaríny
Rýchle občerstvenie a vyprážané jedlá
Tieto potraviny môžu obsahovať nezdravé trans-tuky, ktoré zvyšujú riziko srdcových ochorení a zápalových procesov v tele.
Množstvo tukov v strave
Aj keď sú tuky dôležité, ich nadmerná konzumácia môže viesť k priberaniu a zdravotným problémom. V porovnaní so sacharidmi ich môžeme konzumovať výrazne menej, pretože sú kaloricky hustejšie. Odporúčaný denný príjem tukov by mal byť približne 20 – 35 % z celkového energetického príjmu, pričom by sme sa mali zamerať na kvalitné zdroje.
Vyvážená strava ako základ
Tuky sú neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy, avšak dôležité je vyberať si ich kvalitné zdroje a konzumovať ich s mierou. Vyvážená strava, ktorá obsahuje správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov, je kľúčom k zdraviu a celkovej vitalite.
Ak vám záleží na zdraví rovnako ako mne, možno vás zaujmú tieto doplnky. Stači kliknúť. Stačí použiť odkaz alebo kód: MLQS-RH
Chcete sa dozvedieť viac o správnom stravovaní? Sledujte môj blog a buďme v kontakte.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.
Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?
Masáž na zlepšenie nálady?
Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.
"Seklo ma". Čo mám robiť?
Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....
Inšpirácie pre krajší život
Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.
Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.
Tipy na uvoľňujúce cvičenia.
Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...
Ako často chodiť na masáž?
Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...
Chcete zdieľať?