Maltodextrín vs. cukor: Ktorý je lepší na energiu pri športe?

09.03.2025

Energetické doplnenie je kľúčovou súčasťou vytrvalostného športu a silového tréningu. Pri rýchlom doplňaní sacharidov často vyvstáva otázka: je lepší cukor alebo maltodextrín? Pozrime sa na ich rozdiely, výhody a možnosti využitia.

Rozdiely medzi maltodextrínom a cukrom

  1. Chemická štruktúra:

    • Cukor (sacharóza) je disacharid, ktorý sa skladá z glukózy a fruktózy.

    • Maltodextrín je polysacharid, zložený z viacerých molekúl glukózy spojených dohromady.

  2. Rýchlosť vstrebávania:

    • Cukor sa rozkladá na glukózu a fruktózu, pričom fruktóza vyžaduje metabolizmus v pečeni, čo spomaľuje proces.

    • Maltodextrín sa rýchlo rozkladá na glukózu a okamžite vstupuje do krvi.

  3. Glykemický index (GI):

    • Cukor má GI okolo 65.

    • Maltodextrín má vysoký GI (nad 100), čo znamená rýchlejší nárast hladiny cukru v krvi.

  4. Chuť a osmolalita:

    • Cukor je sladký a môže spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy pri vysokých dávkach.

    • Maltodextrín je takmer bez chuti a jeho nižšia osmolalita uľahčuje vstrebávanie tekutín.

Výhody maltodextrínu

  • Rýchle doplnenie energie: Vysoký glykemický index znamená, že sa energia dostane do krvi a svalov takmer okamžite.

  • Menší zažívacie problémy: Menej zaťažuje žalúdok oproti jednoduchým cukrom.

  • Nespôsobuje prudké inzulínové reakcie: Hoci je rýchlo vstrebateľný, nezapríčiňuje takú inzulínovú odpoveď ako sacharóza.

  • Dobrou voľbou do izotonických nápojov: Nespôsobuje nepríjemne sladkú chuť, ktorá by mohla obmedziť príjem tekutín.

Využitie v športe a vytrvalostnom tréningu

Maltodextrín je populárny medzi vytrvalostnými športovcami, ako sú bežci, cyklisti alebo plavci, pretože poskytuje rýchlu energiu bez zaťaženia žalúdka. Používa sa aj v silovom tréningu ako zdroj sacharidov na rýchle doplnenie glykogénu po náročnom výkone.

  • Pred tréningom: Na doplnenie energie v priebehu dlhého výkonu.

  • Počas tréningu: Ako súčasť izotonických nápojov na udržiavanie energie.

  • Po tréningu: Pre rýchlu regeneráciu a doplnenie glykogénu.

Na čo si dať pozor?

  1. Nadmerné dávkovanie: Môže viesť k prudkému nárastu hladiny cukru v krvi a následnému poklesu energie.

  2. Súbislosť so zažívacom traktom: Vo vysokej koncentrácii môže spôsobiť nafukovanie alebo hnačku.

  3. Kombinácia s inými sacharidmi: Pre lepší výkon a stabilnejšiu hladinu energie je ideálne kombinovať ho s glukózou alebo fruktózou.

Odporúčané dávkovanie

Pre 70 kg športovca:

  • Pred tréningom: 20 - 30 g maltodextrínu 30 minút pred výkonom.

  • Počas tréningu: 30 - 60 g maltodextrínu na hodinu vytrvalostného výkonu.

  • Po tréningu: 40 - 80 g maltodextrínu do 30 minút po skončení aktivity.

Vždy je dôležité individuálne testovanie dávkovania, aby sa predišlo zažívacím problémom.

Správna voľba pre optimálnu energiu

Maltodextrín ponúka efektívny spôsob doplnenia energie bez nepríjemnej sladkej chuti a zaťaženia žalúdka. V kombinácii s inými sacharidmi a vyváženou stravou môže byť ideálnou voľbou pre vytrvalostných aj silových športovcov.

Ak premýšľate nad vhodnými doplnkami, tu je môj tip. Pri objednávke cez tento odkaz môžete použiť kód MLQS-RH

Ak chceš udržať svoj výkon na maxime, skús zaradiť maltodextrín do svojho tréningového plánu a objav jeho výhody v praxi.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?