Bolesť svalov pri prechladnutí. 

24.02.2025

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

"Asi som prechladnutý, cítim sa slabý a bolia ma svaly."

Čo sa deje vo svaloch pri prechladnutí?

Keď vírus alebo baktéria napadne organizmus, imunitný systém okamžite reaguje a spustí sériu procesov, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii. Súčasťou tohto boja sú aj zmeny, ktoré ovplyvňujú svaly a celkovú telesnú výkonnosť:

  1. Zápal a vplyv cytokínov
    Keď imunitný systém rozpozná infekciu, začne uvoľňovať zápalové látky nazývané cytokíny (napríklad interleukíny alebo TNF-alfa). Tieto látky aktivujú obranné mechanizmy tela, no zároveň môžu spôsobovať bolesť svalov, pretože ovplyvňujú nervové zakončenia a znižujú prah bolesti. Výsledkom je citlivosť svalov a celkové nepohodlie.

  2. Oxidačný stres a únava
    Zvýšená aktivita imunitného systému vedie k produkcii voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunkové štruktúry, vrátane mitochondrií v svalových vláknach. Mitochondrie sú hlavné "elektrárne" buniek, ktoré vyrábajú ATP – zdroj energie pre svaly. Keď ich funkcia klesne, nastáva pocit slabosti a vyčerpania.

  3. Katabolizmus svalov
    Pri infekcii telo často využíva aminokyseliny zo svalov na tvorbu imunitných proteínov, ako sú protilátky. To znamená, že organizmus v tomto období môže "rozkladať" svalové tkanivo rýchlejšie, ako ho dokáže regenerovať. Tento proces môže byť dôvodom, prečo sa cítime slabí a máme pocit, že svaly sú menej výkonné. 

  4. Vplyv na centrálnu nervovú sústavu
    Keď je telo vyčerpané bojom s infekciou, ovplyvňuje to aj nervový systém. Znížená aktivita mozgu a periférnych nervov môže viesť k pocitu únavy, spomaleným reakciám a celkovému oslabeniu výkonnosti tela.


Ako podporiť svaly a urýchliť regeneráciu?

Ak cítite bolesť svalov a celkovú únavu počas prechladnutia, existuje niekoľko spôsobov, ako urýchliť regeneráciu alebo skôr zmierniť nepríjemné príznaky:

  • Hydratácia a elektrolyty
    Dostatočný príjem vody a minerálov (sodík, draslík, horčík, vápnik) je nevyhnutný na udržanie správnej svalovej funkcie a nervového prenosu. Horčík pomáha proti kŕčom a zmierňuje svalovú bolesť.

  • Vyvážená strava
    Pri infekcii často klesá citlivosť na inzulín, takže nadmerná konzumácia rýchlych sacharidov nemusí byť ideálna. Lepšou voľbou sú komplexné sacharidy, ako sú zemiaky, ovsené vločky alebo ryža, ktoré poskytujú stabilnú energiu.

  • Dostatok kvalitných bielkovín
    Leucín a glutamín sú kľúčové aminokyseliny, ktoré podporujú regeneráciu svalov a posilňujú imunitný systém. Kvalitné zdroje bielkovín, ako sú vajcia, ryby, chudé mäso alebo kolagén, vývar, môžu pomôcť minimalizovať svalový katabolizmus.

  • Omega-3 mastné kyseliny
    Tieto zdravé tuky majú protizápalové účinky a môžu znižovať svalovú bolesť spojenú s infekciou. Nájdete ich v rybách, ľanových semienkach alebo v orechoch.

  • Dôležité vitamíny a minerály
    Vitamín D, zinok, vitamín C a B-komplex sú kľúčové pre podporu imunitného systému a obnovu energetického metabolizmu. Vitamín D napríklad pomáha regulovať zápalové procesy v tele a zlepšuje svalovú regeneráciu.

  • Spánok a regenerácia
    Počas spánku telo opravuje poškodené tkanivá a posilňuje imunitný systém. Dostatok kvalitného spánku je preto nevyhnutný na rýchlejšie zotavenie.


Doprajte telu vhodnú starostlivosť a svaly sa vám odvďačia

Keď sa cítite prechladnutý, bolia vás svaly a máte celkovú slabosť, nie je to len obyčajná únava. Vaše telo prechádza komplexnými procesmi, v ktorých imunitný systém zohráva hlavnú úlohu. Kľúčom k rýchlejšiemu zotaveniu je podpora organizmu správnou výživou, hydratáciou a dostatočným oddychom. Ak sa o svoje telo staráte aj v čase choroby, pomôže vám to nielen skrátiť dobu regenerácie, ale aj minimalizovať straty svalovej hmoty a výkonu.

Ak chcete podporiť svoje telo v čase oslabenia, myslite na vyváženú výživu a doprajte si viac oddychu – vaše svaly sa vám za to odvďačia rýchlejším návratom do formy.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?