Bolesť svalov pri prechladnutí. 

24.02.2025

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

"Asi som prechladnutý, cítim sa slabý a bolia ma svaly."

Čo sa deje vo svaloch pri prechladnutí?

Keď vírus alebo baktéria napadne organizmus, imunitný systém okamžite reaguje a spustí sériu procesov, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii. Súčasťou tohto boja sú aj zmeny, ktoré ovplyvňujú svaly a celkovú telesnú výkonnosť:

  1. Zápal a vplyv cytokínov
    Keď imunitný systém rozpozná infekciu, začne uvoľňovať zápalové látky nazývané cytokíny (napríklad interleukíny alebo TNF-alfa). Tieto látky aktivujú obranné mechanizmy tela, no zároveň môžu spôsobovať bolesť svalov, pretože ovplyvňujú nervové zakončenia a znižujú prah bolesti. Výsledkom je citlivosť svalov a celkové nepohodlie.

  2. Oxidačný stres a únava
    Zvýšená aktivita imunitného systému vedie k produkcii voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunkové štruktúry, vrátane mitochondrií v svalových vláknach. Mitochondrie sú hlavné "elektrárne" buniek, ktoré vyrábajú ATP – zdroj energie pre svaly. Keď ich funkcia klesne, nastáva pocit slabosti a vyčerpania.

  3. Katabolizmus svalov
    Pri infekcii telo často využíva aminokyseliny zo svalov na tvorbu imunitných proteínov, ako sú protilátky. To znamená, že organizmus v tomto období môže "rozkladať" svalové tkanivo rýchlejšie, ako ho dokáže regenerovať. Tento proces môže byť dôvodom, prečo sa cítime slabí a máme pocit, že svaly sú menej výkonné. 

  4. Vplyv na centrálnu nervovú sústavu
    Keď je telo vyčerpané bojom s infekciou, ovplyvňuje to aj nervový systém. Znížená aktivita mozgu a periférnych nervov môže viesť k pocitu únavy, spomaleným reakciám a celkovému oslabeniu výkonnosti tela.


Ako podporiť svaly a urýchliť regeneráciu?

Ak cítite bolesť svalov a celkovú únavu počas prechladnutia, existuje niekoľko spôsobov, ako urýchliť regeneráciu alebo skôr zmierniť nepríjemné príznaky:

  • Hydratácia a elektrolyty
    Dostatočný príjem vody a minerálov (sodík, draslík, horčík, vápnik) je nevyhnutný na udržanie správnej svalovej funkcie a nervového prenosu. Horčík pomáha proti kŕčom a zmierňuje svalovú bolesť.

  • Vyvážená strava
    Pri infekcii často klesá citlivosť na inzulín, takže nadmerná konzumácia rýchlych sacharidov nemusí byť ideálna. Lepšou voľbou sú komplexné sacharidy, ako sú zemiaky, ovsené vločky alebo ryža, ktoré poskytujú stabilnú energiu.

  • Dostatok kvalitných bielkovín
    Leucín a glutamín sú kľúčové aminokyseliny, ktoré podporujú regeneráciu svalov a posilňujú imunitný systém. Kvalitné zdroje bielkovín, ako sú vajcia, ryby, chudé mäso alebo kolagén, vývar, môžu pomôcť minimalizovať svalový katabolizmus.

  • Omega-3 mastné kyseliny
    Tieto zdravé tuky majú protizápalové účinky a môžu znižovať svalovú bolesť spojenú s infekciou. Nájdete ich v rybách, ľanových semienkach alebo v orechoch.

  • Dôležité vitamíny a minerály
    Vitamín D, zinok, vitamín C a B-komplex sú kľúčové pre podporu imunitného systému a obnovu energetického metabolizmu. Vitamín D napríklad pomáha regulovať zápalové procesy v tele a zlepšuje svalovú regeneráciu.

  • Spánok a regenerácia
    Počas spánku telo opravuje poškodené tkanivá a posilňuje imunitný systém. Dostatok kvalitného spánku je preto nevyhnutný na rýchlejšie zotavenie.


Doprajte telu vhodnú starostlivosť a svaly sa vám odvďačia

Keď sa cítite prechladnutý, bolia vás svaly a máte celkovú slabosť, nie je to len obyčajná únava. Vaše telo prechádza komplexnými procesmi, v ktorých imunitný systém zohráva hlavnú úlohu. Kľúčom k rýchlejšiemu zotaveniu je podpora organizmu správnou výživou, hydratáciou a dostatočným oddychom. Ak sa o svoje telo staráte aj v čase choroby, pomôže vám to nielen skrátiť dobu regenerácie, ale aj minimalizovať straty svalovej hmoty a výkonu.

Ak chcete podporiť svoje telo v čase oslabenia, myslite na vyváženú výživu a doprajte si viac oddychu – vaše svaly sa vám za to odvďačia rýchlejším návratom do formy.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Spánok je kľúčovou súčasťou zdravia, no mnohí ho podceňujú. Jeho kvalita ovplyvňuje fyzickú aj mentálnu pohodu, regeneráciu tela a schopnosť efektívne fungovať počas dňa. Ak chcete spať lepšie a zobúdzať sa oddýchnutí, dodržiavajte tieto princípy.

Láska je jedným z najsilnejších pocitov, ktoré môžeme v živote zažiť. Často ju vnímame ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde je dôležitá vzájomnosť. No skutočná láska, taká, ktorá nás napĺňa a dáva životu hĺbku, nie je len o tom, aby bola opätovaná. Je to predovšetkým vnútorný stav, ktorý môžeme cítiť bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní svalov, nervovej sústavy, metabolizme energie a zdraví kostí. Jeho nedostatok môže viesť k únave, svalovým kŕčom, nespavosti alebo problémom so sústredením.

Vitamíny sú kľúčové pre zdravie, no dôležitá je ich správna rovnováha. Nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, zatiaľ čo nadbytok niektorých vitamínov (najmä tých rozpustných v tukoch) môže spôsobiť toxicitu. Preto je dôležité dbať na odporúčané dávky a prispôsobiť ich individuálnym potrebám. Netreba to s nimi preháňať, ale ani podceňovať.

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Podieľajú sa na množstve biochemických procesov, ovplyvňujú metabolizmus, imunitný systém, zdravie kože, svalov a nervového systému. Hoci telo dokáže niektoré vitamíny produkovať samo (napríklad vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu), väčšinu musíme prijímať prostredníctvom...

Vláknina je často prehliadanou, no mimoriadne dôležitou súčasťou stravy. Hoci nemá priamu energetickú hodnotu, zohráva kľúčovú úlohu v trávení, regulácii krvného cukru a celkovom zdraví. Pravidelná konzumácia vlákniny prináša množstvo benefitov pre telo aj myseľ.

Vybrať si správneho trénera je kľúčové pre dosiahnutie tréningových cieľov. Kvalitný tréner sa nezameriava len na samotné cvičenie, ale na komplexnú starostlivosť o klienta. Aké vlastnosti by mal mať profesionálny tréner?


Chcete zdieľať?