Horčík: Nevyhnutný minerál pre telo

08.03.2025

Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní svalov, nervovej sústavy, metabolizme energie a zdraví kostí. Jeho nedostatok môže viesť k únave, svalovým kŕčom, nespavosti alebo problémom so sústredením.

Formy horčíka a ich využitie

Existuje niekoľko foriem horčíka, pričom každá má špecifické využitie a vstrebateľnosť:

  • Horčík citrát – výborná vstrebateľnosť, vhodný na podporu trávenia a prevenciu zápchy.

  • Horčík malát – pomáha pri únave a podporuje produkciu energie, ideálny pre aktívnych ľudí.

  • Horčík bisglycinát – jemný na žalúdok, znižuje stres a podporuje kvalitný spánok.

  • Horčík taurát – má pozitívny vplyv na srdcovú činnosť a nervový systém.

  • Horčík oxid – nízka vstrebateľnosť, skôr sa využíva ako laxatívum.

  • Horčík chlorid – priemerná absorpcia, vhodný na doplnenie horčíka.

  • Horčík treonát – podporuje kognitívne funkcie a pamäť.

Ako vybrať vhodnú formu horčíka podľa potreby

  • Regenerácia a svalová relaxácia – citrát, bisglycinát alebo malát.

  • Zlepšenie spánku – bisglycinát alebo treonát.

  • Podpora energie a výkonnosti – malát alebo citrát.

  • Podpora srdca a ciev – taurát alebo bisglycinát.

  • Zníženie stresu a nervového napätia – bisglycinát alebo treonát.

Kedy a ako ho užívať

  • Večer pred spaním – bisglycinát alebo treonát pre lepší spánok.

  • Počas dňa – malát alebo citrát na podporu energie.

  • S jedlom alebo na lačno – väčšina foriem sa môže užívať s jedlom pre lepšiu absorpciu, citrát je vhodný aj na lačno.

Horčík je dôležitý minerál s množstvom benefitov. Ak vás zaujíma viac o výžive, sledujte môj blog, kde sa postupne pozrieme na ďalšie dôležité živiny a ich praktické využitie.

Ak chcete posilniť svoje zdravie a zároveň podporiť moju tvorbu, môžete si objednať potrebné doplnky výživy cez tento odkaz alebo využiť môj špeciálny kód: MLQS-RH

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?