Tipy na uvoľňujúce cvičenia. 

28.08.2018

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje.  V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre  seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť  veľmi nechce. Preto vám chcem prezradiť moje tipy ako sa rýchlo a efektívne uvoľniť aj v práci. Oddýchnete si od projektu či inej zaujímavej pracovnej činnosti a na okamih si všimnite aj svoju telesnú schránku. 

Na chvíľku sa zastaviť

Cvičenie sa dá praktizovať samozrejme aj mimo práce a vlastne kdekoľvek, kde budete pociťovať svalové napätie v tele. Skúste sa na chvíľku zastaviť a precvičiť si svaly. Nezaberie vám veľa času a pomôže vám cítiť sa opäť o čosi komfortnejšie. Poďme si predstaviť konkrétne cviky.

Uvoľnenie ramien: Tento cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji. Ruky si dajte vedľa tela a uvoľnite si ramená krúživým pohybom smerom dopredu 10 krát a potom smerom dozadu taktiež 10 krát. Najprv jedno rameno, potom druhé a nakoniec spolu. Tiež 10 krát.

Uvoľnenie šije a lopatiek: Tento cvik sa lepšie prevádza v stoji. Vystreté ruky si dajte za chrbát, dlaňami k sebe. Stojte vzpriamený no uvoľnený. Lopatky pritlačte čo najviac k sebe a zopnuté ruky sa snažte dvíhať hore, pričom sa nepredkláňajte. Hlavu môžete mať rovno alebo ju veľmi pomaly môžete tlačiť smerom k hrudníku. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Zároveň si tým rozhýbete aj šiju. Opäť môžete dvíhať ruky a hlavu mierne tlačiť na ľavú a pravú stranu. 

Uvoľnenie lopatiek v sede: Sadnite si na stoličku, pričom máte chrbát vzpriamený. Dlane položte na seba, na sedadlo stoličky medzi nohy. Zatlačte dlaňami do stoličky najprv jednou rukou a zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Potom si prestriedajte ruky a zatlačte do sedadla druhou rukou a taktiež zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Striedajte si takto ruky a o pakujte viac krát. Mali by ste cítiť, ako sa vám dvíhajú a uvoľňujú lopatky. 

Drepy: Postavte sa tak, aby ste chodidlá mali približne na úrovni šírky ramien. Ruky predpažte pred seba. Pomaly môžete ísť dole do drepu a potom späť hore. Dôležité je aby ste to robili čo najpomalšie. Cvik opakujte 10 krát.

Uvoľnenie krížovej oblasti: Tento cvik sa vykonáva v stoji. Stojíte na jednej nohe a druhá je zdvihnutá tesne nad zemou. Nohou čo je tesne nad zemou urobíte veľký kruh tak, aby ste cítili hraničné polohy do ktorých vás svaly pustia. Najprv smerom dopredu 5 krát. Potom prestriedajte tým istým spôsobom druhú nohu. V ďalšom opakovaní si môžete smer otáčania zmeniť a krúžiť smerom dozadu. Ak máte zo začiatku problém so stabilitou, môžete sa rukou pridržať pevného predmetu alebo steny. 

Uvoľnenie strečing sedacích svalov: Tento cvik sa vykoná v sede. Sadnite si na stoličku a jednu nohu si preložte cez koleno tak, že pri kolene budete ma členok druhej nohy. Jednou rukou si chyťte za chodidlo a druhou za koleno. Teraz sa pomaly predkloňte tvárou ku kolenu nohy, ktorá je na zemi. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Ten istý postup praktizujte aj s druhou nohou. Opakujte podľa potreby. 


Získali ste o čosi viacej energie?

Snáď sa vám podarilo uvoľniť si telo aspoň na chvíľu a získali ste o čosi viacej energie pre zvyšok vášho dňa.  Ak aj po cvičení cítite, že telo potrebuje podstatne viacej uvoľnenia, rád vás uvidím u mňa v salóne a pozriem sa vám na problémové partie. Budete sa cítiť uvoľnene, pružne a spokojne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?