Bielkoviny: Kľúč k sile a regenerácii

07.03.2025

Bielkoviny patria medzi najdôležitejšie makronutrienty, ktoré telo potrebuje na rast, obnovu a správne fungovanie. Sú základným stavebným prvkom svalov, orgánov, enzýmov a hormónov. Bez dostatočného príjmu bielkovín by telo nemohlo efektívne regenerovať tkanivá, udržiavať silný imunitný systém a optimalizovať výkon.

Prečo sú bielkoviny dôležité?

Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, ktoré sa delia na esenciálne (tie, ktoré si telo nevie vytvoriť samo) a neesenciálne (ktoré si telo dokáže syntetizovať). Práve dostatočný príjem esenciálnych aminokyselín je kľúčový pre zdravie a optimálne fungovanie organizmu.

Ich hlavné funkcie zahŕňajú:

  • Podporu rastu a regenerácie svalovej hmoty, čo je nevyhnutné pre športovcov aj aktívnych ľudí.

  • Zabezpečenie hormonálnej rovnováhy, keďže mnohé hormóny (napríklad inzulín) sú tvorené z bielkovín.

  • Podporu imunitného systému, pretože bielkoviny sú súčasťou protilátok, ktoré chránia telo pred infekciami.

  • Zlepšenie sýtosti a reguláciu chuti do jedla, čo pomáha pri udržiavaní zdravej telesnej hmotnosti.

Najlepšie zdroje bielkovín

Bielkoviny môžeme získať z rôznych potravín živočíšneho aj rastlinného pôvodu.

Živočíšne zdroje:

  • Chudé mäso (kuracie, morčacie, hovädzie)

  • Ryby (losos, tuniak, treska)

  • Vajíčka

  • Mliečne výrobky (tvaroh, grécky jogurt, syr)

Rastlinné zdroje:

  • Strukoviny (šošovica, fazuľa, cícer)

  • Quinoa

  • Orechy a semienka (mandle, chia semienka, tekvicové semienka)

  • Sójové produkty (tofu, tempeh)

Koľko bielkovín denne potrebujeme?

Odporúčaný denný príjem bielkovín závisí od viacerých faktorov, ako je vek, pohlavie, úroveň fyzickej aktivity a zdravotný stav. Vo všeobecnosti platí:

  • Sedavý človek: 0,8 g na kg telesnej hmotnosti

  • Aktívny človek: 1,2 – 2 g na kg telesnej hmotnosti

  • Športovec alebo osoba so zvýšenou potrebou regenerácie: 2 – 2,5 g na kg telesnej hmotnosti

Bielkoviny ako základ pevného zdravia

Dostatočný a kvalitný príjem bielkovín je kľúčom k silnému telu, dobrej regenerácii a zdravej rovnováhe v organizme. Dôležité je vedieť, z akých potravín ich získavať a ako ich správne zaradiť do jedálnička. V ďalších článkoch sa pozrieme na konkrétne stratégie a tipy, ako optimalizovať príjem bielkovín pre rôzne ciele.

Vaše telo si zaslúži to najlepšie. Ak hľadáte doplnky, ktoré podporia vaše zdravie, možno vás zaujme táto možnosť. A s kódom MLQS-RH aj o niečo výhodnejšie.

Dnes sme sa ponorili do sveta bielkovín. Nabudúce sa pozrieme na ďalší dôležitý prvok zdravej výživy.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.

Hľadala riešenie, ktoré by...

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?