Ako môžeme pracovať na imunite a ako ju podporiť? 

01.03.2025

Imunitný systém je naším ochranným štítom proti vírusom, baktériám a iným škodlivým vplyvom. Jeho sila a odolnosť však nezávisia len od genetiky, ale najmä od našich každodenných návykov. Ak chceme mať silnú imunitu, musíme sa o ňu starať komplexne – od výživy cez pohyb až po zvládanie stresu. Ako na to?

Zdravé črevá - základ silnej imunity

Až 70 % imunitných buniek sídli v črevách, kde spolupracujú s črevnými baktériami. Čím pestrejší a zdravší je náš črevný mikrobióm, tým lepšie reaguje na infekcie a zápaly. Podporiť ho môžeme:

  • Fermentovanými potravinami (kyslá kapusta, kefír, kimchi, jogurt)

  • Potravinami bohatými na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné produkty)

  • Prebiotikami, ktoré vyživujú dobré baktérie (cesnak, cibuľa, pór, čakanka)


Kvalitná strava plná živín

Strava bohatá na dôležité vitamíny a minerály je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. Zamerajme sa na:

  • Vitamín D – pomáha regulovať imunitnú odpoveď (slnečné svetlo, ryby, vajcia, huby)

  • Vitamín C – podporuje tvorbu bielych krviniek (citrusy, paprika, kivi, brokolica)

  • Zinok – znižuje dĺžku trvania infekcií (tekvicové semienka, orechy, mäso, strukoviny)

  • Omega-3 mastné kyseliny – tlmia zápalové procesy (losos, ľanové semienka, vlašské orechy)


Pohyb ako posilňovač imunity

Pravidelná fyzická aktivita pomáha imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti infekciám. Nemusíme podávať vrcholové výkony – stačí:

  • Rýchla chôdza, beh alebo plávanie aspoň 30 minút denne

  • Silový tréning niekoľkokrát do týždňa

  • Cvičenie na čerstvom vzduchu, ktoré okrem pohybu podporí aj mentálnu pohodu


Regenerácia a kvalitný spánok

Počas spánku sa telo opravuje a vytvára imunitné bunky. Ak pravidelne spíme menej ako 7 hodín, oslabujeme svoju schopnosť bojovať s infekciami. Na dobrý spánok pomáha:

  • Chodiť spať a vstávať v rovnakom čase

  • Vyhýbať sa modrému svetlu (mobil, TV) pred spaním

  • Vytvoriť si príjemné prostredie na spánok (ticho, tma, správna teplota)


Stres ako nepriateľ imunity

Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý oslabuje imunitnú odpoveď. Preto je dôležité:

  • Praktizovať techniky relaxácie (hlboké dýchanie, meditácia, joga)

  • Tráviť čas v prírode a s blízkymi

  • Obmedziť príjem negatívnych správ a sociálnych sietí


Hydratácia a pravidelný pobyt vonku

Voda je kľúčová pre správnu cirkuláciu krvi a odplavovanie toxínov. Denne by sme mali vypiť aspoň 2 – 3 litre vody. Pobyt na čerstvom vzduchu zase pomáha okysličiť organizmus a prispieva k tvorbe vitamínu D.


Imunita ako odraz životného štýlu

Podpora imunity nie je o jednom zázračnom doplnku alebo jedle, ale o celkovom životnom štýle. Kvalitná strava, pravidelný pohyb, spánok a zvládanie stresu sú základné piliere silného imunitného systému. Keď sa o svoje telo staráme, ono sa nám odvďačí zdravím a vitalitou.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Niektoré situácie v živote nás držia v očakávaní. Veríme, že sa niečo zmení, že niekto pochopí, že veci naberú iný smer. Táto nádej nás však niekedy môže zavádzať – nie preto, že by bola zlá, ale preto, že ju vkladáme tam, kde realita hovorí jasne: nič sa nemení. Ako sa naučiť nepodliehať falošným očakávaniam a namiesto toho sa...

Glykogén zohráva v tele kľúčovú úlohu ako rýchly zdroj energie, ktorý je zásadne dôležitý najmä pri intenzívnych fyzických aktivitách. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa glykogén ukladá a obnovuje, ako sa telo adaptuje na pravidelný tréning a prečo nie je možné tuky priamo premieňať na glykogén počas cvičenia.

Život je plný nepredvídateľných momentov, ktoré nás často prekvapia. Každý deň nás obdarí novými náhodami – niektoré príjemné, iné možno nečakané. Avšak práve v týchto náhodách sa skrýva krása života. Keď sa naučíme nechať sa viesť prirodzeným tokom, objavujeme harmóniu medzi tým, čo nemôžeme ovplyvniť, a tým, kde máme moc konať.

Či už chcete dosiahnuť lepšiu kondíciu, úspech v práci alebo osobný rast, pravdepodobne ste sa stretli s otázkou, či sa spoliehať viac na motiváciu alebo na rutinu. Motivácia vás dokáže nakopnúť a dodať energiu, ale často rýchlo vyprchá. Naopak, rutina môže pôsobiť monotónne, no práve vďaka nej sa dosahujú dlhodobé výsledky. Ktorý prístup je...

Čo sa skrýva za touto vetou? Masáž nie je len o relaxe. Je to kľúcová súčasť regenerácie, prevencie a celkovej pohody tela aj mysle. V dnešnom rýchlom svete, kde stres, sedavé zamestnanie a fyzická záťaž prispievajú k napätiu v tele, masáž pomáha uvoľniť svaly, podporiť krvý obeh a zlepšiť celkovú kvalitu života.

Každý klient, ktorý ku mne príde, má svoj vlastný dôvod. Niekoho trápi bolesť chrbta, iný sa snaží zbaviť napätia v šiji alebo rieši problémy so spánkom. Práve skúsenosti mojich klientov sú pre mňa najlepšou odozvou, ktorá mi ukazuje, že moja práca má zmysel.

Glykogén je zásobná forma glukózy v tele, ktorá sa ukladá vo svaloch a v pečeni. Počas intenzívneho tréningu sa jeho zásoby postupne vyčerpávajú, a preto je dôležité zabezpečiť ich obnovu. Ak neplánujete ďalší tréning v krátkom čase, postačí bežná strava bohatá na sacharidy v priebehu 24 hodín. No ak chcete byť pripravený na ďalší výkon čo najskôr,...

Väčšina doplnkov výživy sľubuje zázraky, no pravda je, že ak máte vyváženú stravu, väčšinu z nich vôbec nepotrebujete. Napriek tomu existujú látky, ktoré mnohým ľuďom chýbajú bez toho, aby si to uvedomovali. Vitamín D a omega-3 patria medzi výnimky – ich nedostatok môže mať výrazný vplyv na zdravie a doplniť ich môže byť jednoduchý krok k lepšej...


Chcete zdieľať?