Keď po intenzívnej cyklistike alebo dlhom behu telo vyčerpá zásoby glykogénu, správna výživa môže zásadne ovplyvniť rýchlosť regenerácie. Kedy a koľko sacharidov prijať, aby sa svaly čo najrýchlejšie zotavili?
Ako často chodiť na masáž?
Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa ako sa vlastne cítime. Vtedy už zvyčajne cítime stuhnutie svalov. Ako teda často chodiť na masáž?
Relax adekvátny k záťaži

Frekvencia masáží je priamo úmerná od vašej záťažovej aktivity. Mimoriadne záleží, ako často zaťažujete svoje telo či psychiku. Treba si uvedomiť, že adekvátne k vašej nazvime to záťaži je potrebný aj relax. Medzi záťažou na telo, počítame aj prácu, šport a vlastne každú fyzickú aktivitu. Medzi ovplyvňujúce záťažové aspekty patrí aj psychická záťaž, ktorá často unavý ešte viac, no nenápadnejším spôsobom. Pri situáciach, ktoré naše telo vyhodnotí ako stresové, vzniká jemné a niekedy aj dosť výrazné napätie v svaloch. Takáto záťaž je teda relatívne malá, ale po väčšine dlhodobá. Čo je nepríjemnejšie, ovplyvňuje nie len svaly ale celé telo. Preto si ju treba často všímať. Samozrejme, že únava tela je ovplyvnená aj trénovanosťou človeka. Tréningom akejkoľvek aktivity sa stávame odolnejší a miera našej únavy je potom menšia.
Naše telo má výbornú regeneračnú schpnosť
Aj keď ma telo mimoriadne efektívnu regeneračnú schopnosť, častokrát mu musíme k regenerácii aj pomocť. A presne na to sú masáže najvhodnejšie. S telom pracujem za vašej pasívnej účasti. Inými slovami pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú akciu ako napríklad pri strečingu či cvičení. Samozrejme je vynikajúce tieto tri činnosti spojiť a regenerácia bude podstatne lepšia. Poradie by ale malo byť nasledovné. Najprv masáž, strečing a nakoniec cvičenie či posilňovanie. Keď v akútnom stave stuhnutých svalov začnete cvičiť, môže to skončiť "seknutím", lebo nemáte na cvičenie potrebnú pružnosť. Rozdiel je teda v tom, že pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú aktivitu a telo tak môže pokojne regenerovať úplne prioritne a sústrediť sa na uvoľnenie svalov. Svaly nevytvárajú žiadny odpor a účinnosť masáže je potom čo najvyššia. Preto je veľmi podstatné aby ste pri masáži boli čo najviac uvoľnený. Vtedy máte najzdravšiu a najefektívnejšiu formu uvoľnenia svalov.
Akútne stavy
Pri zložitých, bolestivých či "seknutých" stavoch je dobré konzultovať frekvenciu terapie priamo s masérom, ktorý pozná spolu s vami vašu rýchlosť regenerácie, aby bola masáž čo najefektívnejšia. Preto je dosť podstatná komunikácia pri takýchto stavoch.
Odporúčanie maséra
Takže neexistuje jednoznačná odpoveď ako často na masáž. Môžu byť len odporúčania, ktoré môžete akceptovať. Nemajte však obavu o svoje stuhnuté svaly. Takmer 90% bolestí svalov vyrieši kvalitná masáž u dobrého maséra. Nájdite si preto svojho obľúbeného, kde sa budete cítiť uvoľnene a príjemne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Spánok je kľúčovou súčasťou zdravia, no mnohí ho podceňujú. Jeho kvalita ovplyvňuje fyzickú aj mentálnu pohodu, regeneráciu tela a schopnosť efektívne fungovať počas dňa. Ak chcete spať lepšie a zobúdzať sa oddýchnutí, dodržiavajte tieto princípy.
Láska je jedným z najsilnejších pocitov, ktoré môžeme v živote zažiť. Často ju vnímame ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde je dôležitá vzájomnosť. No skutočná láska, taká, ktorá nás napĺňa a dáva životu hĺbku, nie je len o tom, aby bola opätovaná. Je to predovšetkým vnútorný stav, ktorý môžeme cítiť bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.
Energetické doplnenie je kľúčovou súčasťou vytrvalostného športu a silového tréningu. Pri rýchlom doplňaní sacharidov často vyvstáva otázka: je lepší cukor alebo maltodextrín? Pozrime sa na ich rozdiely, výhody a možnosti využitia.
Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní svalov, nervovej sústavy, metabolizme energie a zdraví kostí. Jeho nedostatok môže viesť k únave, svalovým kŕčom, nespavosti alebo problémom so sústredením.
Podrobne o vitaminoch
Vitamíny sú kľúčové pre zdravie, no dôležitá je ich správna rovnováha. Nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, zatiaľ čo nadbytok niektorých vitamínov (najmä tých rozpustných v tukoch) môže spôsobiť toxicitu. Preto je dôležité dbať na odporúčané dávky a prispôsobiť ich individuálnym potrebám. Netreba to s nimi preháňať, ale ani podceňovať.
Dôležitosť vitamínov
Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Podieľajú sa na množstve biochemických procesov, ovplyvňujú metabolizmus, imunitný systém, zdravie kože, svalov a nervového systému. Hoci telo dokáže niektoré vitamíny produkovať samo (napríklad vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu), väčšinu musíme prijímať prostredníctvom...
Vláknina je často prehliadanou, no mimoriadne dôležitou súčasťou stravy. Hoci nemá priamu energetickú hodnotu, zohráva kľúčovú úlohu v trávení, regulácii krvného cukru a celkovom zdraví. Pravidelná konzumácia vlákniny prináša množstvo benefitov pre telo aj myseľ.
Vybrať si správneho trénera je kľúčové pre dosiahnutie tréningových cieľov. Kvalitný tréner sa nezameriava len na samotné cvičenie, ale na komplexnú starostlivosť o klienta. Aké vlastnosti by mal mať profesionálny tréner?
Chcete zdieľať?